Jak samodzielnie zainstalować motyw WordPress na stronie www?

Po wykupieniu hostingu i podpięciu domeny, można skorzystać z automatycznej instalacji CMS WordPress, łatwo można też zainstalować motyw i przykładowe treści, dzięki którym łatwiej będzie zmieniać stronę.

Do samodzielnego zainstalowania szablonu CMS WordPress, należy mieć wcześniej wykupiony tani hosting i domenę, a opisane poniżej kroki najlepiej wykonać na tanim hostingu za 39,90, który to był opisany wcześniej na blogu. Dla przypomnienia – po zalogowaniu na Webd, a następnie do Cpanelu, podpięciu domeny pod hosting (informacje na ten temat w artykule „Jak samodzielnie założyć stronę www i konto pocztowe na webd” w dziale „Jak podpiąć domenę pod konto hostingowe, jak założyć maila?”), możemy przystąpić do samodzielnej instalacji CMS WordPress.

Samodzielna instalacja CMS WordPress na serwerze Webd

WordPress jest popularnym systemem zarządzania służącym do zmiany tekstów i zdjęć na stronach internetowych, pełniących często rolę bloga. W przypadku WordPressa instalacja jest o tyle prosta, że nie trzeba przygotowywać bazy danych, niezbędnej do prawidłowego działania strony. Baza danych zostanie tutaj utworzona automatycznie.

Na każdym popularnym hostingu (serwerze) można skorzystać z oprogramowania zapewniającego automatyczną instalację systemu CMS WordPress. W Cpanelu serwera w dziale Oprogramowanie można odnaleźć opcję „Fantastico F3”, a następnie w skryptach z działu „Blogs” należy odszukać „WordPress” (kliknij „Nowa Instalacja”), ustaw odpowiednie opcje podczas prostej instalacji, zapamiętaj ustalony login i hasło, aby w przyszłości mieć możliwość prostej edycji swojej strony www lub bloga.

Po zainstalowaniu CMS WordPress dobrze by było zainstalować jeszcze odpowiedni dla strony szablon – motyw, czyli przygotowane przez programistę pliki, odpowiadające za wygląd Twojej strony. W systemie CMS WordPress należy wybrać w tym celu w menu po lewej: Wygląd Motywy – „Dodaj nowy”. Tu można znaleźć darmowe motywy WordPress. Wybierz ten który Ci najbardziej odpowiada i kliknij w przycisk ‘Zainstaluj’.

Motyw WordPressa automatycznie pobierze się i zainstaluje. Zainstalowany motyw należy aktywować (przycisk „Włącz” lub „Aktywuj”), aby następnie zainstalować przykładowe dane, dzięki którym będzie można łatwiej wprowadzać samodzielne zmiany. Można to zrobić po wejściu w motyw i wyszukiwaniu informacji związanych z importem przykładowych danych np. „Install One Click Demo Import”. Czasami taki przycisk może być w języku angielskim, może się tez okazać, że w wybranym szablonie nie będzie takiej możliwości, wtedy trzeba będzie spróbować szczęścia z innym szablonem, bo zmiana treści na stronie w motywie bez przykładowych danych może być dosyć czasochłonna i trudna dla osoby, która nie miała wcześniej styczności z systemem WordPress.

Instalacja przykładowych treści dla motywu WordPress

I to wszystko – żeby edytować stronę w CMS WordPress zapraszamy do skorzystania z krótkiej instrukcji, która już wkrótce będzie dostępna na blogu, choć można próbować wprowadzać zmiany metoda prób i błędów, bo wprowadzanie zmian jest dosyć intuicyjne. Można po kolei od góry próbować wchodzić w poszczególne zakładki (Wpisy, Strony, Wygląd, Wtyczki, Ustawienia) i sprawdzać jakie można w nich wprowadzić zmiany.

W przypadku problemów z powyższymi elementami (podpięciem domeny, zainstalowaniem systemu do zarządzania WordPress, czy zainstalowaniem szablonu albo przykładowych danych), chętnie pomogę w wykonaniu tych czynności, po czym możliwe będzie samodzielnie uzupełnienie tak przygotowanej strony!

Uwaga – unikaj kreatorów na Wix czy Nazwa – lepiej zainstalować powszechny, darmowy system WordPress

Jeszcze raz przypomnę – odradzam używanie gotowych kreatorów stron, ostatnio mocno reklamowanych w Internecie, jak np. Wix, czy Nazwa, gdyż tego typu strony nie są dobrze widoczne z punktu widzenia wyszukiwarki Google, ani nie są dobrze odczytywane przez wszystkie przeglądarki, trudno się je pozycjonuje, długo się ładują, po roku opłaty dosyć drastycznie wzrastają, i długo by mówić dlaczego lepiej ich nie używać. Lepiej spróbuj samodzielnie zainstalować na zakupionym serwerze CMS WordPress lub Joomla.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *