Przyspiesz stronę – tajemnicze PageSpeed Insights, Redis, Litespeed

Od niedawna, przy ustalaniu pozycji w wyszukiwarce, Google bierze pod uwagę szybkość działania strony. Warto zatem przyspieszyć swoją stronę z PageSpeed Insights, aby uzyskać lepszą pozycję w Googlach.

Google udostępniło bezpłatne narzędzie PageSpeed Insights do sprawdzania szybkości działania strony zarówno na komputerach stacjonarnych jak i mobilnych. Warto tam zajrzeć, aby sprawdzić co można zoptymalizować na stronie, aby działała szybciej.

Minusem wprowadzenia niektórych rozwiązań będzie to, że zmiany, które zostaną wprowadzone na zapleczu strony w systemie Joomla albo WordPress nie będą od razu widoczne w przeglądarce. Czasami trzeba będzie skasować zawartość pamięci podręcznej strony, aby zobaczyć aktualną wersję strony internetowej.

Narzędzie do testowania strony Google PageSpeed Insights

Po wejściu na stronę Google PageSpeed Insights i wpisaniu adresu swojej strony, możemy w łatwy sposób sprawdzić jaką ocenę, pod względem szybkości działania, otrzymuje nasza strona od Google. Otrzymamy też wskazówki i narzędzia diagnostyczne, co można poprawić, aby strona działała szybciej poprzez np.:

  • zainstalowanie narzędzi do przyspieszenia strony – dla systemów Joomla i WordPress są one zazwyczaj ogólnodostępne i wystarczy prosta instalacja
  • połączenie wielu plików ze stylami czy skryptami w jeden
  • zmniejszenie rozmiaru obrazów
  • usunięcie nieużywanego, niepotrzebnego kodu ze strony www
  • zapewnienie widoczności tekstu podczas ładowania czcionek ekranowych
  • wyeliminowanie zasobów, które blokują szybkie wyświetlenie strony poprzez opóźnienie ładowania wszystkich niekrytycznych plików JS i stylów
  • i wiele innych przydatnych wskazówek, dzięki którym można przyspieszyć stronę internetową

Redis, Litespeed, Pamięć podręczna Cache

Żeby wykonać większość powyższych zaleceń i znacząco przyspieszyć działanie i wczytywanie strony internetowej na komputerach i telefonach, wystarczy zainstalować na stronie 2 narzędzia.

Po pierwsze należy włączyć na stronie internetowej oprogramowanie Redis Cache. Można to bez problemu zrobić w cpanelu na hostingu Webd. Po włączeniu wystarczy tylko zainstalować odpowiednie narzędzie w oprogramowaniu Joomla albo WordPress Twoje strony internetowej

Wtyczka Litespeed Cache i Redis na stronie internetowej z WordPress

W systemie CMS WordPress należy zainstalować wtyczkę o nazwie Litespeed Cache. W tym celu trzeba przejść do działu wtyczki, „dodaj nową’, wyszukać potrzebną wtyczkę, zainstalować i włączyć. Dokładny opis jak zainstalować wtyczkę LS Cache i skonfigurować Redis można znaleźć na blogu webd, więc nie będę tu już wchodził w szczegóły.

Litespeed Cache i Redis na stronie z systemem Joomla

Na stronie z systemem CMS Joomla też istnieje możliwość przyspieszenia działania strony www. Wystarczy wejść w zakładkę do instalacji rozszerzeń, w zakładce „Instaluj z URL należy podać ten adres:

https://github.com/litespeedtech/lscache-joomla/raw/master/package/lscache-1.3.1.zip

i zainstalować dodatek. Zostanie on automatycznie włączony po instalacji, więc nie trzeba go potem szukać i włączać.

Następnie w zakładce „Konfiguracja globalna” należy włączyć ustawić opcję „Obsługa pamięci podręcznej” na „Redis„, po czym wklepać tam ustawienia z Cpanelu na Webd.

I tyle. Możemy się już cieszyć znacznie szybciej działającą stroną internetową.

Wystarczą 3 kroki:

  • Google Pagespeed Insights Api
  • LiteSpeed Cache
  • Redis
Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *