Jak tanio zrobić stronę internetową, czyli filozofia „Zrób to sam!”

Filozofia „Zrób to sam” jest popularna wśród osób zaczynających przygodę z Internetem, które nie chcą dużo płacić za zrobienie strony internetowej. Ale czy to dobra droga, czy lepiej zamówić stronę u profesjonalisty?

Nie chcesz dużo płacić za wykonanie strony internetowej? Próbujesz sam tworzyć, instalować, przygotowywać treści, robić zdjęcia, czytasz trochę o html, trochę o CMS, PHP, czy SQL? Z drugiej strony w Internecie można znaleźć informacje, że nie warto samemu robić strony internetowej, że „tanie strony internetowe” to jakieś magiczne sztuczki, że stronom zrobionym samodzielnie albo za pomocą niskich nakładów finansowych czegoś brakuje. No ale dopiero zaczynasz działalność, liczysz się z każdym groszem albo po prostu wybrałeś filozofię minimalizmu, czy oszczędności i nie chcesz płacić 3 tysiące, czy 5 tysięcy złotych za firmową stronę internetową.

Czy darmowa strona wykonana samodzielnie albo tania strona internetowa jest rzeczywiście gorsza od strony za 5 tysięcy złotych?

Postanowiłem o tym napisać, gdyż często słyszę, że niektórzy samodzielnie próbują zrobić stronę internetową, jednak w pewnym momencie się zatrzymują, natrafiają na przeszkodę nie do pokonania i rezygnują. W większości przypadków takie próby kończą się i tak zrobieniem strony www przez firmę z Internetu, często wcale nie najtańszą.

Często ostatnio natrafiam na artykuły sponsorowane, że strona zrobiona samodzielnie albo tanio, nigdy nie będzie miała tego, co zawiera profesjonalna strona internetowa przygotowana przez dużą agencję reklamową. Że nie będzie zawierała …. I w tym momencie często pada zlepek słów, specjalnie napisany tak, aby był niezrozumiały dla przeciętnego użytkownika. Postaram się te zapisy przetłumaczyć i poniżej odpowiedzieć na pytanie, czego właściwie nie będzie zawierała strona internetowa wykonana samodzielnie lub tanio.

Czego nie mówią nam na temat „drogich i profesjonalnych” stron internetowych?

Decydując się na wykonanie strony internetowej w dużej agencji musimy brać pod uwagę fakt, że agencja ta przerzuci na klienta wszystkie swoje koszty, a więc koszty reklamy i marketingu, zatrudniania pracowników (które rosną w zastraszającym tempie), koszty wynajmu, czynszu, opłaty za media, koszty pośredników lub przedstawicieli, którzy zdobywają klientów dla firmy. O tym często zapominamy płacąc bajońskie sumy za proste usługi.

Ostatnio kilka miesięcy temu trafił do mnie przedstawiciel, który wyszukiwał nowe firmy nie posiadające strony internetowej i szukał wykonawcy stron internetowych. Skończyło się niestety albo i na szczęście, na wykonaniu jednej strony www. Strona ta kosztowała klienta 2000zł, z czego 800zł trafiło do kieszeni pośrednika.

Czy chciałbyś, aby dwie wizyty u klienta, dzięki którym zostaną zebrane materiały na stronę tyle kosztowały? Czy nie lepiej przygotować samodzielnie materiały samemu i wysłać firmie przygotowującej strony przez Internet i na wstępie zaoszczędzić prawie połowę kosztów?

Jak zatem tanio zrobić stronę internetową? Samodzielnie, czy zlecić?

A przecież to nie wszystkie opłaty wliczone w cenę wykonania strony. Jeśli zamówimy stronę np. u freelancera, czyli osoby zajmującej się wykonywaniem stron na zlecenie lub umowę o dzieło, gdzie koszty są nieporównywalnie niższe niż u osoby pracującej na etacie, to czy nie będzie to lepsze i tańsze rozwiązanie? Poza tym w takim wypadku odpada mnóstwo innych kosztów, które muszą ponosić duże firmy, a których nie musi ponosić np. osoba pracująca w domu: koszty dojazdu do pracy, (np. samochody służbowego), wynajmu budynku czy lokalu na cele prowadzenia działalności, koszty utrzymania się w dużym mieście (pracując w małej miejscowości mogę pozwolić sobie na niższe stawki), czynsz, opłaty za media i inne opłaty o których klient raczej nie wie albo może nawet nie czasami chce wiedzieć.

Jeśli zatem samemu nie uda Ci się przygotować strony internetowej, zawsze warto poszukać możliwie najtańszego rozwiązania, i możliwie najbardziej ekologicznego, bo im szybciej i sprawniej uda się wykonać Twoją stronę, im mniej prądu, paliwa, energii zostanie zużyte, tym lepiej w obecnych czasach marnotrawienia zasobów naturalnych.

Unikaj kreatorów na Wix czy innych mało popularnych kreatorów stron

Od razu ostrzegam też przed używaniem do przygotowania strony internetowej popularnych kreatorów stron, ale nie powszechnych! Jeśli w tym przypadku natrafisz na przeszkodę, czy problem i zlecisz wykonanie strony nawet w taniej firmie, to stronę taką trzeba będzie i tak zrobić od początku. Zatem jeśli chcesz samodzielnie zrobić stronę internetową, to próbuj używać najbardziej powszechnych rozwiązań, jak np Joomla, czy WordPress. Instrukcje jak przygotować stronę, zmieniać treści w systemach Joomla czy WordPress znajdziesz na blogu.

Samodzielnie lub tanie wykonanie strony www – to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie, ale nie najlepsze dla dużych agencji!

Na koniec gorąco zachęcam do samodzielnego zrobienia strony internetowej, do samodzielnej optymalizacji, czy pozycjonowania, do tego aby w razie problemów przetrząsnąć Internet. Warto próbować. Warto poznawać nowe rzeczy. Nic na tym nie stracisz, a nauczysz się umiejętności, które na pewno przydadzą Ci się nieraz w życiu! W artykułach na tym blogu, a także w Internecie można znaleźć informacje jak przygotować samemu stronę, w jakiej firmie wykupić hosting i domenę, żeby było tanio, jak zainstalować system do zarządzania treścią np. CMS Joomla lub CMS WordPress, jak optymalizować czy pozycjonować stronę, aby trafiła na dobre miejsce w wyszukiwarce Google.

Zachęcam do szukania darmowych i tanich rozwiązań na blogu i w Internecie, do czytania i samodzielnego analizowania. Polecam tanie strony internetowe – wykonywane bez prowizji, bez pośredników, bez zatrudniania pracowników, czynszów, opłat za media i inne usługi, a nie te drogie, wykonywane przez duże agencje internetowe.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *