Duży może drożej? Czy drogie strony internetowe mogłyby być tańsze?

Czytam w Internecie artykuły, że firmy, które wykonują tanie strony internetowe stosują nieuczciwe triki i ciekaw jestem jakie. Jak wygląda to oszukiwanie w dużej firmie, i dlaczego drogie strony www są tak bardzo drogie?

Rozpoczęcie działalności, start małego biznesu, szukanie dodatkowego źródła dochodu – tak przeważnie zaczyna każdy mały przedsiębiorca i od razu szuka oszczędności i kombinuje, gdzie można zaoszczędzić.

Początkujący przedsiębiorca, dla którego liczy się dochód, przeważnie liczy się z każdym kosztem. Nieraz sam musi sobie zapłacić mniej, aby rozwinąć biznes, a tu trafiają się duże firmy, które chcą od takich osób wyciągać grube pieniądze i jeszcze piszą, że ktoś kto świadczy jakieś usługi tanio jest nieuczciwy. Jeśli są w Internecie jakieś granice przyzwoitości, to tutaj na pewno zostały one ostatnio przekroczone.

Tanich stron internetowych trudne początki!

Kiedy zaczynałem przygodę z pomaganiem małym firmom, fundacjom, osobom prywatnym, których nie było stać na drogie, „profesjonalne strony www”, w tworzeniu tanich, prostych, niedużych stron i serwisów internetowych, chciałem przed wszystkim sobie dorobić, na początku jeszcze jako student. Właściwie nie było firm, które chciałyby robić strony internetowe za nieduże pieniądze.

Swoją stronę internetową od tego czasu, przygotowywałem już właściwie kilka razy, dodawałem różne opcje i funkcje, aktualizowałem treści, zmieniałem poszczególne elementy strony zgodnie z wytycznymi Google, aby strona pojawiała się jak najwyżej w wyszukiwarce Google, dostosowywałem, zmieniałem, poprawiałem, robiłem sam to co musiało być zrobione. Nigdy nie zatrudniałem żadnej firmy do pozycjonowania, czy optymalizacji, o których jeszcze wtedy niewiele wiedziałem, tylko uczyłem się nowych rzeczy, czytałem, szukałem i próbowałem robić wszystko sam, czyli najtańszym znanym mi sposobem. A już na pewno nie chciałbym na usługi internetowe wydawać dużych kwot, skoro można taniej lub można coś zrobić samemu, nie ponosząc żadnych kosztów. Tak naprawdę pierwsze wydatki miałem dopiero po kilku latach prowadzenia działalności!

Czy opłaca się zrobić stronę internetową samodzielnie lub w taniej niedużej firmie?

Dużo osób, które próbują przebić się w Internecie, próbuje niektóre operacje, czy czynności wykonać samodzielnie, jak np. dodawanie treści na stronie, aktualizacja profili społecznościowych, dodawanie drobnych ogłoszeń, czy wpisów z linkami do strony www. W ten sposób próbują zaoszczędzić, poświęcają swój czas, bo nie stać ich na zmarnowanie środków finansowych. Brawo za to, że ktoś chce się uczyć nowych rzeczy, za to, że chce poświęcić swój czas, zamiast marnować środki finansowe, które można ulokować w lepszy sposób. I tu zaczynają się denerwować niektóre „profesjonalne” firmy, które chcą zarobić w Internecie duże pieniądze.

Nieuczciwe triki dużych i „profesjonalnych” agencji internetowych!

Tak mi się wydaje, że nieuczciwym trikiem można nazwać raczej – wymaganie od kogoś, kto zaczyna biznes, żeby wyłożył kilka tysięcy złotych na stronę internetową, a do tego kilka tysięcy złotych na reklamę, a nie np. wykonanie taniej prostej strony www, na której niektóre zabiegi właściciel strony może, a nawet chce wykonać samodzielnie.

Czy tanie strony internetowe są gorsze od tych drogich i „profesjonalnych”?

Czy tanie oferty muszą być nieprofesjonalne, czy musi im czegoś brakować? Czy profesjonalne i drogie strony www nie mogłyby być tańsze? Czy strona zrobiona na podstawie szablonu jest gorsza od strony z indywidualnym projektem? Czy rzeczywiście profesjonalne drogie strony internetowe, wykonane przez renomowane agencje internetowe, są tak drogie, bo mają coś, czego nie mają tanie strony www? O tym moim zdaniem musi już zdecydować sam klient, a nie firma, która chce zarobić na kimś kogo nie stać na drogą stronę internetową.

No własnie powiedzmy to jasno: mało kto poinformuje klienta, co tak naprawdę wchodzi w koszt wykonania drogiej i „profesjonalnej” strony internetowej. Spróbuję się temu przyjrzeć bliżej. Co tak naprawdę wchodzi w skład drogiej i profesjonalnej strony internetowej, wykonanej w drogiej agencji internetowej, za co klient płacący za wykonanie strony internetowej, wolałby nie płacić?

Co zawiera cena wykonania drogiej strony internetowej?

Pomijając fakt, że duże serwisy internetowe są droższe od tych małych, bo zawierają dużo materiałów, bardziej zaawansowane funkcje od prostej strony www, kompletną optymalizację strony, czy indywidualny, przykuwający uwagę projekt graficzny, to jednak duże projekty słono kosztują, głównie dlatego, że duże agencje przerzucają koszty prowadzenia dużej działalności na klienta.

Po krótkim rekonesansie i rozmowie kontakcie z pracownikiem dużej agencji internetowej wybrałem kilka punktów, które zjadają większość środków przeznaczonych na wykonanie strony w dużej agencji internetowej:

  • prowizja dla pośrednika lub przedstawiciela handlowego – czasami jest to nawet 50% całkowitej ceny wykonania strony www
  • wysokie koszty reklamy i marketingu,
  • wysokie koszty zatrudnienia pracowników w porównaniu z freelancerami prowadzącymi niedużą działalność gospodarczą,
  • koszty wynajmu biura, czynszu, opłaty za media.

Co więcej z wykonaniem dużej strony czy serwisu internetowego nie ma co przesadzać, gdyż od niedawna Google przy ustalaniu pozycji strony w wyszukiwarce bierze pod uwagę szybkość jej ładowania. Zatem strony mniejsze, które pojawiają się w przeglądarce w krótszym czasie niż rozbudowane niezoptymalizowane serwisy są tutaj faworyzowane.

Co zatem zrobić? Droga strona internetowa, czy tania strona internetowa? Tanie firmy internetowe decyzję pozostawiają klientowi, a duże niestety próbują mu wmówić, że tanie strony internetowe to oszustwo i się nie da tego zrobić za te pieniądze.

W moim przypadku oszczędne podejście do tematu stron internetowych się sprawdziło! Jak będzie w Twoim? Czytaj, szukaj, porównuj, decyduj – i pamiętaj:

Im mniej wydasz, tym więcej zarobisz! Im mniej wydasz, tym więcej pozostanie w Twojej kieszeni.

Więcej o oszczędzaniu pieniędzy, czasu i zasobów planety zamierzam jeszcze napisać na blogu, więc zapraszam do lektury przyszłych artykułów.

Na koniec jeszcze kilka cytatów, które bardzo pasują do tego tematu:

Prawdziwym bogactwem każdego jest czas.
Nikt nie jest na tyle głupi, żeby być rozrzutnym i przepłacać za to, co go drażni.
Największym bogactwem jest to co wiemy.
Robert Kiyosaki

I na koniec mój ulubiony: 🙂

Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?
Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *